Günlük İşler

Açık Fikirli Olun, Sorgulayın

Sorgulayın

Ayak modelliği ilanı için o kadar rezil ve duyar kasmaya yönelik mesajlar yazan oldu ki, 5 maymun deneyini paylaşmak istedim. Kendine söylenenleri birebir kabul edip yeniliklere kapalı olan orta çağ zihniyetindekilerden bir an önce kurtulmanız dileğiyle.

Beş maymun deneyi

Bi̇li̇m adamlari bi̇r gün bi̇r deney yapmişlar ve değiişik bir sonuçla karşılaşmışlar. Önceli̇kle büyük bi̇r kafesi̇n tepesi̇ne bi̇r salkım muz assılır ve kafese beş maymun koyarlar. Ortaya da bi̇r merdi̇ven konur. Her bi̇r maymun merdi̇venleri̇ çikarak muzlara ulaşmak İstedi̇ğİnde dişaridan üzeri̇ne tazyikli soğuk su sıkılır Soğuk suyla yere düşen ve sırılsıklam ıslanan maymunun yeri̇ne bi̇r yenisi atilir o da ayni şeki̇lde soğuk suya maruz kalır. Beş maymunun da sırayla denemeleri̇ başarısızlıkla sonuçlaninca maymunlar bi̇r daha muzları almaya cesaret edemezler.

Su kapatilip maymunlardan biiriisi dişari alınır, yerine de yeni biir maymun konulur. Maymunun ilk yaptiğı iş, koşup tepedeki̇ muzlara ulaşmak için merdivene tırmanmak olur. Fakat di̇ğer dört ıslak maymun buna izin vermez ve yeni maymunu bir de döverler. Daha sonra islanmiş maymunlardan biri daha yeni bir maymunla değiştirilir. Ve o da merdi̇vene İlk yaptiğI atakta dayak yer. Bu maymunu en şİddetli ve İstekli̇ döven de bi̇raz önce di̇ğerleri̇ tarafindan engellenen ve İlk dayağı yiiyen bi̇ri̇nci̇ yeni̇ maymundur.

Islak maymunlardan üçüncüsü de değiştirilir. Bu da ilk atağında di̇ğerleri tarafindan cezalandırılır. Di̇ğer dört maymundan yeni̇ gelen İki̇si̇ni̇n, en yeni̇ gelen maymunu niye dövdükleri konusunda hi̇çbir fikirleri yoktur ama en İştahlı dövenler de onlardir. Sonra en baştaki ıslanan maymunlarin dördüncü ve beşincisi de yeni̇leri̇yle değiştirilir. Bu maymunlar da muzlari almaya yeltendi̇kleri̇nde onlardan önce değİşti̇ri̇lmi̇ş üç yeni̇ maymun tarafindan dövülerek yukari çikmalari engelleni̇r. Ama tepeleri̇nde o bi̇r salkim muz hala asılı olduğu halde artık hi̇ç biri merdi̇vene yaklaşmamaktadir.

 

Previous ArticleNext Article
Belgin Ajans Site Yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.