Günlük İşler

Ayak Modelliği ve Mankenliği

Ayak Modelliği ve Mankenliği

Nasıl ayak mankeni / modeli olabileceğinizi adım adım anlatmaya çalışacağız. Çoğu model adayı ayak modelliğinin diğer modellik alanları gibi (yüz modelliği, vücut modelliği) saygın olmadığını düşünebilir. İşin aslı böyle değildir. Ayak modeli olmak için yüz ve vücut güzelliğiyle ilgisi olmayan özel ayaklara sahip olmanız gerekir. Ayaklarınız doğuştan güzelse, sizler de ayak modelliği yapabilecek durumdasınız demektir.

Ayak Modelliği Adımları:

1. Genetik Yapınız. Ayak modelliği yapabilmek için ayaklarınızın biçimli olması gerekir ki bu da tamamen genetiğinizle ilgilidir. Bozuk bir ayak yapısı olanlar ayak modeli olabilmek için yapabileceği fazla bir yöntem yoktur. Düz tabanlı olmanız ya da ayak kemiklerinizin çıkıntılı olması iyi bir ayak modelliği adaylığından sizi uzaklaştıracaktır. Bu nedenle zayıflıklarınızı ve avantajlarınızı belirlemeniz gerekmektedir.

2. Ayak kavisinizin yapısı. Çoğu ayak modelinin yüksek kavisli ayakları vardır ki bu modelin ayaklarının doğal olarak güzel görünmesini sağlar. Ayak modelleri sürekli yüksek topuklu ayakkabı giyerek bu mesleği yapmazlar, dolayısıyla ayaklarınızın güzel bir kavisi yoksa büyük ihtimalle başvurunuz geri çevrilebilir.

 

3. Ayaklarınızı farklı metodlarla koruyun. Yüksek topuklu ayakkabılar giyerken ayaklarınızı vurmasını önlemek için ikinci bir katmanla ayaklarınızı koruyun. Bunun için topuklarınızın üst kısmına bir yarabandı yapıştırabilirsiniz.  Böylelikle ayaklarınızda olabilecek çizik ve yara izlerini önlemiş olursunuz.

4. Ayaklarınızı sağlıklı ve temiz tutun. Ayakkabılarınızı çoraplarla giymeye özen gösterin. Eğer ayakkabınızda koku oluşuyorsa bunun için özel koku gidericilerden kullanın. Yeni ayakkabılar giymek koku oluşumunu engelleyecektir.

5. Ayaklarınızı ve ayak bileğinizi çalıştırın. Egzersizler yaparak baldırınızdaki birikmiş yağları eritebilirsiniz. Bir büyün olarak ayaklarınız ve bacaklarınız bu şekilde daha iyi görünecektir. Ayak modeli olmak diğer vücut organlarınıza bakmayacağınız anlamına gelmez.

6. Bakımlı güzel ayaklarınıza kavuştuğunuzda ayak fotoğraflarınızdan oluşan profesyonel bir portfolyo oluşturun. İş başvurularında kullanacağınız bu fotoğraflar işi alıp alamayacağınızı belirleyeceltir. Bu fotoğraflar farklı açılardan profesyonelce çekilmiş olmalıdır.

7. Ayak modeli olarak çalışmaya başladığınızda ayaklarınızın sağlığını ve güzelliğini muhafaza etmek için sıkça bakım ve pedikür yaptırmalısınız. Ayak masajı yaptırarak ayağınızda oluşabilecek varislerden kurtulabilir ayağınızı daha sağlıklı tutabilirsiniz.

Kısaca özetleyecek olursak, yüksek kavisli ve biçimli ve sıralı ayak parmaklarına sahip olmanız sizi ayak modelliğine yaklaştıracaktır. Topuklarınızın genişliği ile ayaklarınızın ön kısmının genişliği arasında fazla bir fark olmaması da ayak mankeniğine sizi oldukça yaklaştıracaktır.

Sitemizde yayınlanan Ayak Modelliği ilanlarına aşağıdaki bağlantı adresinden başvuru yapabilirsiniz.

>> Ayak Modelliği Başvuru

Previous ArticleNext Article
Belgin Ajans Site Yöneticisi

6 Comments

 1. Ayak modelliği ve ayak mankenliği arasında bir fark var mı? Yoksa ikisi de aynı anlamamı geliyor. Birazdan ayak modelliği ilanına başvuruda bulunucam, gerekli fotoğrafları kendim telefonla çeksem yeterli olur mu?

  1. Ayak modelliği ve mankenliği aynı şeylerdir, aralarında herhangi bir fark yoktur. Başvuruda ekleyeceğiniz fotoğrafları telefonunuzla çekebilirsiniz, fotoğrafların net görünür olması yeterlidir.

 2. Facebook’ta reklamınızı gördüm ve ayak modelliğine başvuru yapmak istiyorum. İlandaki örnek çalışmayı gördüm ve bu işte çalışmak istiyorum. Haftada 1 defa düzenli olarak çalışabilir miyim? Öğrenci olduğum için hafta sonu çalışmak benim için daha uygun olacaktır.

  1. Selda Hanım,

   Ayak modelliği ilanına ilginiz için teşekkür ederiz. Evet, haftada 1 defa düzenli olarak çalışabilirsiniz. Bu çalışmayı ben yapıyorum ve düzenli olarak çalışabileceğim modeller arıyorum. Hafta sonu sizin için uygun olan saatlerde çalışabilrsiniz. Başvurular bölümünden ilgili ilana başvurunuzu yapabilirsiniz. Uygun görülürseniz en geç 2 gün içinde çalışmaya davet edilirsiniz.

 3. Ben ayak modelliğini sadece ayakkabı mankenliği olarak anlamıştım. Biraz araştırınca ayak mankenliğinin bile bir çok farklı türü olduğunu gördüm. Üniversite öğrencisiyim ve haftada 2 gün çalışabileceğim part-time bir iş arıyorum. Ayaklarımın uygun olduğunu düşündüğüm için ve ödemelerin nakit ödendiği için bu işe başvurmak istiyorum. Birini ayaklarımla çiğneme fikri biraz ilginç gelse de yapabilirim diye düşünüyorum. 1 ayda 10 defa çalışırsam 2.000 TL mi kazanıyorum?

  1. Asude Hanım,

   Yorumunuz için teşekkür ederim. Bu çalışmayı sitenin sahibi olarak ben yapıyorum. Bugüne kadar 100’den fazla modelle çalıştım, sadece 3 ya da 4 tanesi daha önceden konu hakkında deneyimliydi. Bu nedenle tecrübenizin olmaması, daha önce duymamış olmanız çok normal. İlk defa çalışan nerdeyse tüm modeller işin çok kolay ve eğlenceli olduğunu söyledi. Ayalarınız uygunsa başvuru yapabilir ve deneyebilirsiniz. 1 ay içinde 10 defa çalışabilirsiniz, evet 10 defa çalışırsanız 2.000 TL kazanırsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.