Günlük İşler

Topuklu Ayakkabı Modası

Topuklu Ayakkabı Modası

Topuklu ayakkabı Modası

Kadınların vazgeçilmez tercihi, can acıtsa da yürek hoplatan topuklu ayakkabılar; şıklığı, zarafeti ve kadınlığı vurguluyor. Peki, dünya çapında milyarlarca kadının bağımlısı olduğu, erkeklerin en beğendiği kadın aksesuarlarından biri olan topuklu ayakkabılar nasıl doğdu, nasıl bu kadar popüler oldu dersiniz?

Topuklu ayakkabıların üretildiği tarih tam olarak bilinmese de, çok eski yüzyıllarda Romalılar tarafından sahne ayakkabıları olarak üretilmişler. Söylene gelen başka bir rivayete göre de, at sürerken ayağın üzengiyi daha sağlam kavraması ve ata binişi kolaylaştırmak amacıyla üretilmiş olması. Tarih boyunca topuklu ayakkabı farklı yaklaşımlara hizmet etmiş; zeminden daha yüksekte durma fikri ve hissiyle sanatta, binicilik ve farklı fonksiyonel amaçlarla günlük hayatta kullanılmış. Günümüzde modanın ayrılmaz parçası, giyim kuşamın vazgeçilmez tamamlayıcısı olan topuklu ayakkabıların bugüne kadar gelmesinin, her dolaba girmesinin sebebi ise Leonardo da Vinci. Soylu bir ailenin evlenmek üzere olan minyon kızlarını, düğün törenine yakışır bir ihtişama büründürmek isteyen aile soluğu Leonardo da Vinci’nin yanında alır. Ünlü ressam, topuklu ayakkabı ile kızı yükseltme fikrini öne attığı günden itibaren günümüze dek uzanan bu fikir, tüm kadınların hayatını etkileyen ve moda anlayışını biçimlendiren bir fikir oldu. O günden bu yana, öncelikle İngiltere’de ve Fransa’da topuklu ayakkabı hem kadınlar hem erkekler tarafından çok tercih edilip çok sevildi. Başlarsa soyluluğun, asaletin simgesi olan, belli bir sınıfın giydiği topuklu ayakkabıların başlarda çok yüksek olan topuk boyları ise Fransız Devrimi ile kısalmış ve gününüzdeki şekline yaklaşmış. Estetik zevklerdeki çeşitlilik ile, günümüzde şıklığın sembolü haline gelen topuklu ayakkabılar görünümleri kadar rahatlıklarıyla da birbirlerinden ayrışıyorlar. Şık görünmek uğruna, zor durma ve yürümeye katlanan kadınlar için topuklu ayakkabının önemi işte bu kadar büyük!

Topuklu ayakkabılarda fiyat, rahatlığa karşı!

Modellerin güzelliği kadar fiyatların yüksekliği de gözden kaçmıyor elbette. Peki, ucuz topuklu ayakkabı almak mantıklı mı? Elbette hiçbir ürün ucuz olduğu için kötü olacak değil. Gözleri ve kulakları biraz daha fazla açmak gerekiyor. Topuklu ayakkabı modelleri arasından seçim yaparken ince eleyip sık dokumakta yarar var. Ayak ve tüm iskelet sağlığını etkileyebilecek olan topuklu ayakkabı alışverişlerinde, ayakkabı modeli kadar, hatta belki daha çok rahatlığına da dikkat etmek gerekiyor. Topuklu ayakkabı fiyatları farklılık gösterirken bu aşamada belirleyici nokta ayakkabının fiyatı gibi görünse de, akıllıca bir alışverişte ayakkabının rahatlığı da ön plana çıkıyor. Şıklığından taviz vermek istemeyen kadınlar, zaman zaman şıklık uğruna can acılarına katlansalar da, aslında doğru ayakkabıyı hesaplı fiyata almanın mümkün olduğunu onlara anlatmak istedik. Bir topuklu ayakkabı hem şık hem rahat hem de hesaplı olabilir mi? Olabilir. Özenle seçip sistemimize dahil ettiğimiz 2019 yılının en güzel topuklu ayakkabı modelleri arasından tarzınıza ve bütçenize hitap eden seçimi yapıp tek tıkla sipariş verebilirsiniz. Üstelik topuklu ayakkabı kampanyaları ile en göz alıcı modellere hesaplı fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Topuklu ayakkabı ilenasıl rahat yürünür?

Topuklu ayakkabı ile yürümek, yürüyebilmek başlı başına bir beceri. Aslına bakarsanız, topuklu ayakkabı giyince ayakların ağrımasının başlıca nedenlerinden biri de yürümeyi bilmemek. Elbette topuk boyunun etkisi de çok büyük, bu yüzden topuk boyunuz ne kadar yüksekse o kadar zor yürüyeceksinizdir. Çünkü ayak anatomisine aykırı bir duruşa zorlarsınız ayaklarınızı. Topuk boyu ne olursa olsun, topuklu ayakkabı ile yürürken bale yürüyüşü ve duruşu gibi ayağın parmak uçlarına kısmına ağırlık vermek gerekiyor. Böylelikle sağlam yürüdüğünüz kadar zarif de görünürsünüz. Bilek ve kalça hareketleriyle yürüyüşünüzü desteklemeye ama bunu abartmamaya dikkat edin. Çubuk gibi yürümeyin ama çok da kıvrılmanıza gerek yok. Ayrıca hatırlatmakta fayda var; topuklu ayakkabı giymeden önce ayağınıza ve özellikle parmak ucunuza yapacağınız kısa bir masaj, ayağınızı rahatlatarak acısız ve kolay yürümenizi sağlayabilir.

Hangi tarz ve hangirenk topuklu ayakkabı tercih etmeliyiz?

Söz konusu topuk olunca, topuklu ayakkabı bir kadına ekstra feminenlik katınca seçimler gelişi güzel yapılmamalı. Sırf şık olmak için gece giymeye daha uygun olan bir ayakkabıyı gündüz kıyafetlerinizle kombinleyerek kullanmamalısınız. Örneğin rugan ve yüksek topuklu ayakkabılar, gündüz kullanmak için ya da işe giymek için uygun değiller. Onları daha ziyade bir düğünde, davette giymeniz daha yakışık alabilir. Gece ayakkabısı demişken, dikkat etmeniz gereken şeylerden biri de sokak ayakkabısı ve salon ayakkabısı ayrımı. Tabanı ince, topuğu ince, fazla parlak veya simli, süslü, taşlı modelleri sokakta giymek uygun olmayacağı gibi sokakta yürürken size zorluk da çıkarabilir ve yaralanmalara dahi sebep olabilirler. Abiye topuklu ayakkabılarda elbette vazgeçilmez renk siyah ve bordo, kırmızı, lame, dore, saks mavisi gibi renkler sıklıkla tercih edilen renkler arasındadır. Yanı sıra, timsah derisi, yılan derisi, zebra derisi desenli ayakkabılar da sade bir gece elbisesini tamamlayacak göz doldurucu modeller arasındadır. Abiye giyim ile dolgu topuk gibi spor modeller kullanmaktan uzak durmalı, platform topuk ya da ince topuk gibi alternatiflere yönelmelisiniz.Gündüz seçimlerine gelecek olursak, özellikle 2019 yılının trend dokusu süeti, hem gündüz hem gece tercihlerinizde kullanabilirsiniz. Gündüzleri daha pastel tonlar ve daha alçak topuklar seçmekte fayda var. Yine de, siyahın her zaman her yere kullanılabilecek bir renk olduğunu unutmayın. Günlük seçimlerinizi daha mat renkli modeller, açma deri ayakkabılardan yana kullanmak gerekir. Model olarak ise dolgu topuklu ayakkabı modelleri, günlük kullanım için hem rahat hem şık bir seçim olacaktır.

Topuklu ayakkabının her rengi, her çeşidi

Gece ya da gündüz için, abiye ya da spor, işe giderken ya da gündüz sokağa çıkarken… Her türlü topuklu ayakkabı modeline hesaplı fiyatlar ve uygun ödeme koşullarıyla sahip olmak için tek yapmanız gereken hepsiburada.com’a tıklamak. Onlarca marka, yüzlerce model ve renk arasından gönlünüze göre seçiminizi yapabilir, beğenmezseniz 14 günde kolayca iade edebilirisiniz. Dünyaca ünlü markaların en sevilen modellerin, modaya yön veren, en sevilen desenlerin hepsi bir arada, hepsi burada! Modaya ayak uydurmak istiyorsanız bizi takip edin. Ayrıca 2019 topuklu ayakkabı modellerini de sitemizde bulabileceksiniz.

Kaç Çeşit Topuklu Ayakkabı Vardır?

Genel olarak sınıflandırıldığında 15 çeşit topuklu ayakkabı vardır. İnce ve alçak topuklu ayakkabılara kedi topuk ayakkabı denmektedir. Bu tarz ayakkabılar yavru kedi patisinden esinlenerek üretilmiştir. Uzun ve ahşap topuklara sahip ayakkabılar Lita topuk olarak adlandırılmaktadır. Makara topuklu ayakkabılar, arkadan bakıldığında kalın başlayıp orta kısımda incelir ve topuğun ucuna doğru tekrardan kalınlaşırlar. Topuğu da dahil ahşaptan oluşan ayakkabı modeli ise takunya olarak geçmektedir. Topuk kısmı ile alt tabanı tamamen mantardan oluşan ayakkabılar mantar topuk ayakkabılardır. Kama topuğa sahip ayakkabılar ön tarafından alçak başlayıp arka tarafına doğru kalınlaşan dolgulu ve yüksek topukludurlar. Klasik topuklu ayakkabı modeline verilen isimse iskarpindir. Genellikle yüksek topukludurlar. Apartman bloklarına benzeyen, kalın, kare ve yüksek topuklu ayakkabılar apartman topuk ayakkabılardır. Tabanın önü ve arkası arasında boşluk olmayan yüksek topuklu ayakkabı modeli dolgu topuktur. Bağsız ve şeritsiz topuklu ayakkabı modelleri Pump olarak geçmektedir. En çok tercih edilen topuklu ayakkabı modeli platform topuk olanlardır. Tabanının önü ve arkası da aynı yüksekliğe sahiptir ve tabanın önü ile arkası arasında boşluk bulunmaktadır. İnce ve uzun topuğa sahip ayakkabılar Stiletto olarak adlandırılır. Önünde platform bulunmaz. Hem topuklu hem de düztaban modelleri bulunan D’orsay ayakkabıların topuk ve ayakucu arasında boşluk detayı bulunmaktadır. Klasik sandaletin ahşap topukla buluşması sonucu ortaya çıkan model katır sandalettir. Ayakkabının topuk kısmında herhangi bir destek bulunmamaktadır. Topuklu ve düztaban modelleri bulunan sandaletlerden biri de Gladyatör tarzı olan ayakkabılardır. Eski Roma’da gladyatörlerin giydiği ayakkabılardan esinlenerek üretilmiştir.

Topuklu Ayakkabı Hangi Kıyafetlerle Giyilir?

Topuklu ayakkabılar her kadının ayakkabıları arasında bulunan en önemli parçalardır. Düşünülenin aksine topuklu ayakkabılar yalnızca özel günlerde ve gecelerde değil, aynı zamanda günlük hayatta da kullanılabilirler. Tek yapmanız gereken hangi kıyafetle hangi ayakkabıyı birlikte giyeceğinize karar vermek.

Ayak Modelliği Başvuru

Kanvas pantolon giymeyi tercih ettiğiniz bir günde alçak veya yüksek, açık veya kapalı bir ayakkabı giyerek kombininizi günlük hayatta kullanabilirsiniz. Bunlar dolgu topuk ayakkabı ya da kedi topuk ayakkabı olabilirler. Eğer günlük değil şık olmak istiyorsanız, kanvas pantolonun altına stiletto giyerek istediğiniz şıklığı elde edebilirsiniz.

Dar elbiselerle veya dar paça pantolonlarla kombinleyebileceğiniz stiletto modelini, midi boy eteklerle de kullanabilirsiniz. Gece dışarı çıkarken de işe giderken de giyebileceğiniz stiletto ayakkabılar, her kadının dolabında bulunması gereken kurtarıcı parçalardan biridir.

İspanyol paça pantolonlarla veya Mom Jean olarak geçen bol pantolonlarla kullanabileceğiniz platform topuk ayakkabılar, sizi hem daha uzun hem daha zarif gösterecektir.

Yaz aylarında sık sık giyilen elbiseler ve eteklerle kullanabileceğiniz dolgu topuk ayakkabılar, uzun veya midi topuklu ayakabılar.

Previous ArticleNext Article
Belgin Ajans Site Yöneticisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.